Napisz do mnie

Pochodzę z Wrocławia i jestem architektką krajobrazu z wieloletnim doświadczeniem. Łączę wiedzę z pasją do projektowania i tworzenia piękna. 

Beata Szkolnicka

Przewodnik po stylach ogrodów #7

20 maja 2023

Ogród japoński

Kamień 

Kolejnym ważnym elementem dla stylu japońskiego jest stosowanie kamienia. Symbolizuje on stałość, trwałość i niezmienność natury. Powinien być jasny i o regularnych kształtach. Można wyłożyć nim ścieżki, które powinny łagodnie wić się miedzy roślinami, ale nie powinny krzyżować się ze sobą.

 

Rośliny 

W roślinności dominują gatunki wiecznie zielone, które sugerują trwałość natury. Te gatunki, które kwitną i zrzucają liście mówią o przemijaniu. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent. Ulubione rośliny w ogrodzie japońskim to : azalie, klony, magnolie, wiśnie, peonie oraz rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność : bukszpany, ostrokrzewy, różne odmiany sosen.

Zrównoważona kompozycja

W japońskim ogrodzie, podobnie jak w tradycyjnym, japońskim malarstwie pozostawia się wolną przestrzeń po to, by pobudzić wyobraźnię patrzącego. Unika się więc zbyt wielu detali i kolorów. Wszystkie elementy ogrodu : woda, kamienie, rośliny, ukształtowanie terenu są niesłychanie starannie zaplanowane i wykonane. Należy stworzyć kompozycję, w której wszystkie składowe elementy kompozycji pozostają w spokojnej równowadze i sprawiają wrażenie, że nic już nie można odjąć.

Asymetria i kontrast

 Preferowane są układy asymetryczne i nieparzysta liczba elementów. Brak wyraźnie geometrycznych podziałów, chroni ogród przed byciem skończonym.

 

Woda 

Najważniejszym elementem w ogrodzie japońskim jest woda. Symbolizuje ona życie i przemijanie. Wnosi do ogrodu ruch, dźwięk, stanowi kontrast z nieruchomością kamieni, jest też symbolem wolności. Powinna przelewać się z jednego oczka wodnego do drugiego, najlepiej przez mały wodospad. Możemy zastąpić ją nieregularną plamą jasnego żwiru.

Ogród japoński nie jest imitacją natury, lecz jej pomniejszonym obrazem. Powinien wyglądać tak, jakby istniał już wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. Charakterystyczne dla tego stylu jest stworzenie wrażenia dużej przestrzeni za pomocą miniatury. Cechuje go prostota, asymetria i harmonia. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

Magiczne Ogrody logo

Inne artykuły

20 maja 2023
Ogród jest szczególnym miejscem spotkania człowieka i przyrody. Dobrze urządzony ogród to taki, którego atmosfera emanuje spokojem, a przebywanie w nim działa kojąco. To miejsce, do którego ma się stale
20 maja 2023
Ogród japoński nie jest imitacją natury, lecz jej pomniejszonym obrazem. Powinien wyglądać tak, jakby istniał już wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. Charakterystyczne dla tego stylu jest stworzenie
20 maja 2023
Ogród żwirowy jest praktyczny, uniwersalny i może być bardzo efektowny. Żwir nie tylko wygląda korzystnie sam w sobie, ale jest także dobrym materiałem scalającym ze sobą różne strefy ogrodu. Stanowi

+48 691 231 991

biuro@ogrodyszkolnicka.pl

© Ogrody Szkolnicka Art 2023

Design mariaklarastudio.com