Pochodzę z Wrocławia i jestem architektką krajobrazu z wieloletnim doświadczeniem. Łączę wiedzę z pasją do projektowania i tworzenia piękna.
Warto wiedzieć, że małe akweny wymagają znacznie większego nakładu pracy oraz systematyczności. Należy pamiętać o uzupełnianiu ich wodą, która z takich pojemników odparowuje znacznie szybciej. Zimą zamarzają, co utrudnia hodowlę ryb. Brzeg zbiornika wodnego to strategiczne miejsce dla jego wyglądu, zwłaszcza kiedy sztuczny akwen przybiera formę naturalnego stawu. Kluczem do sukcesu jest umiejętne zakrycie materiałów, z których go wykonano. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie roślin w płytkiej wodzie, w utworzonych w pobliżu brzegu kieszeniach lub wybór roślin o dużych liściach, które umieszczamy w gruncie na zewnątrz zbiornika.
Dzięki roślinom posadzonym w wodzie i przy brzegu zbiornik wodny nabierze naturalnego charakteru. W przypadku niewielkich oczek wodnych około 2/3 powierzchni powinny zajmować rośliny, z czego 1/3 to rośliny podwodne. Aby osiągnąć stan sprzyjający zachowaniu naturalnych procesów biologicznych w oczku wodnym, trzeba posadzić w nim rośliny pochodzące z różnych stref: przybrzeżne, bagienne, płytkiej wody, głębokiej wody, podwodne i pływające. Kształtując dno naszego oczka, nie zapomnijmy więc uformować półek, na których ustawimy kosze z roślinami wodnymi. Półki te muszą się znajdować na różnych wysokościach, zgodnie z wymaganiem roślin, które tam umieścimy.
Jeżeli w stawie lub oczku wodnym chcemy hodować ryby, musimy zapewnić im odrobinę cienia. Dobrze jest, gdy część lustra wodnego przykrywają korony drzew lub roślinność wodna. Dobierając ryby, pamiętajmy, że niektóre lubią czasem obgryzać podwodne części roślin, a nawet wyjadać całe okazy. Aby stworzenia te przezimowały i przywitały nas wczesną wiosną, należy im zapewnić zbiornik o powierzchni powyżej 5 m2 o głębokości większej niż 120 cm.
Duży ogród daje większe możliwości. Można w nim śmiało zbudować staw naśladujący naturalny zbiornik wodny lub basen. Można również przewidzieć różne obiekty wodne połączone ze sobą. Aby zbiornik wodny sam się oczyszczał, muszą się w nim znajdować nie tylko rośliny, ale i zwierzęta. Warto wzorować się na naturalnych akwenach.
Należy pamiętać, że projekt ogrodu wodnego powinien nawiązywać kompozycyjnie i materiałowo do tego, co już zastosowaliśmy na działce czy tarasie. Im bliżej domu znajduje się zbiornik wodny, tym bardziej jego forma powinna być zintegrowana z bryłą budynku i nawiązywać do jego architektury. Dobrze, żeby było to miejsce widoczne, reprezentacyjne, odpowiednio oświetlone promieniami słonecznymi (4-6 godzin dziennie), w pobliżu tarasu lub innego miejsca rekreacyjnego.
Obiekty wodne sprawiają korzystne wrażenie: dają refleksy, odbicia, optycznie zwiększają przestrzeń ogrodu. Wprowadzają nastrój, spokój, podnoszą walory estetyczne ogrodu i stanowią nierzadko jego główną ozdobę. Wrażenie jakie wywierają obiekty wodne zależą od jego stylu, kształtu i rozmiaru.
Inne artykuły
+48 691 231 991
biuro@ogrodyszkolnicka.pl
© Ogrody Szkolnicka Art 2023
Design mariaklarastudio.com