Napisz do mnie

Pochodzę z Wrocławia i jestem architektką krajobrazu z wieloletnim doświadczeniem. Łączę wiedzę z pasją do projektowania i tworzenia piękna. 

Beata Szkolnicka

Przewodnik po stylach ogrodów #1

05 maja 2023

Ogród z naturą

W takich ogrodach dobrze wyglądają różne gatunki traw ozdobnych i rozmaite pnącza, oplatające elementy małej architektury (np. wiciokrzewy, winobluszcze, powojniki). W naturalnym, cienistym ogrodzie dobrze wyglądają paprocie i bluszcze. Jeśli zdecydujemy się na oczko wodne, to powinno ono przypominać naturalny staw. Pod drzewami możemy zasadzić przylaszczki, zawilce, konwalie i rośliny zadarniające. Jeśli chcemy osiągnąć efekt, lepiej zrezygnować z formowania roślin oraz zakupu roślin szczepionych.

Rabaty kwiatowe nie powinny mieć regularnych kształtów, sadzimy je w luźnej formie, żeby sprawiały wrażenie naturalnych kęp. Wszelkie elementy małej architektury powinny być dopasowane do stylu ogrodu – przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów. Meble – drewniane, ścieżki kamienne lub żwirowe, wijące się łagodnie, płotki – drewniane. Prace pielęgnacyjne w ogrodach naturalistycznych ograniczone są do minimum.

 

Cechy ogrodu z naturą:

  • Ogrody naturalistyczne charakteryzują się bardzo luźną formą, która w rzeczywistości została dokładnie zaprojektowana.
  • Roślinność jest prosta i różnorodna.
  • Występuje dominanta barwy zielonej z akcentami kolorystycznymi kwiatostanu.
  • Główną zasadą jest naśladowanie przyrody.
  • Materiały używane w ogrodzie powinny być naturalne, w praktyce najczęściej jest to drewno, kamień, żwir
  • Nie stosuje się roślin szczepionych i formowanych.
  • Oczko wodne powinno być urządzone w sposób jak najbardziej przypominający naturalny zbiornik wodny.
  • Nieodłączną częścią ogrodu są alejki, które łączą kolejne części ogrodu. Wykonane powinny być z kamienia, starej cegły, bądź żwiru.

Priorytetem w urządzaniu naturalnego ogrodu jest odpowiedni dobór roślin do warunków klimatycznych i glebowych oraz harmonijne powiązanie jego z otaczającym go krajobrazem. Ogród w zgodzie z naturą to ogród różnorodny. Jest tu miejsce dla roślin zielnych, drzew i krzewów, roślin uprawnych i dziko rosnących. Taka różnorodność, oprócz waloru estetycznego, ma również aspekt praktyczny – zmniejsza się konkurencja o te same składniki pokarmowe oraz podatność na choroby.

Ogród w zgodzie z naturą powinien wyglądać jak fragment autentycznej przyrody. „Prawdziwie naturalny” jest ten ogród, w którym wszystkie czynności ogrodnicze podporządkowane są potrzebom roślin i zwierząt. Pielęgnację ograniczyć należy do kontroli zagęszczenia roślin uwzględniającej fazę rozwojową, aby nie rozprzestrzeniły się nadmiernie oraz do prześwietlania drzew, aby zachowały żywotność. W niektórych jednak miejscach pożądany jest nieprzebyty gąszcz, podobnie jak w naturalnych zaroślach i na skraju lasów – dający schronienia małym zwierzętom.

Magiczne Ogrody logo

Inne artykuły

20 maja 2023
Ogród jest szczególnym miejscem spotkania człowieka i przyrody. Dobrze urządzony ogród to taki, którego atmosfera emanuje spokojem, a przebywanie w nim działa kojąco. To miejsce, do którego ma się stale
20 maja 2023
Ogród japoński nie jest imitacją natury, lecz jej pomniejszonym obrazem. Powinien wyglądać tak, jakby istniał już wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. Charakterystyczne dla tego stylu jest stworzenie
20 maja 2023
Ogród żwirowy jest praktyczny, uniwersalny i może być bardzo efektowny. Żwir nie tylko wygląda korzystnie sam w sobie, ale jest także dobrym materiałem scalającym ze sobą różne strefy ogrodu. Stanowi

+48 691 231 991

biuro@ogrodyszkolnicka.pl

© Ogrody Szkolnicka Art 2023

Design mariaklarastudio.com