Pochodzę z Wrocławia i jestem architektką krajobrazu z wieloletnim doświadczeniem. Łączę wiedzę z pasją do projektowania i tworzenia piękna.
W takich ogrodach dobrze wyglądają różne gatunki traw ozdobnych i rozmaite pnącza, oplatające elementy małej architektury (np. wiciokrzewy, winobluszcze, powojniki). W naturalnym, cienistym ogrodzie dobrze wyglądają paprocie i bluszcze. Jeśli zdecydujemy się na oczko wodne, to powinno ono przypominać naturalny staw. Pod drzewami możemy zasadzić przylaszczki, zawilce, konwalie i rośliny zadarniające. Jeśli chcemy osiągnąć efekt, lepiej zrezygnować z formowania roślin oraz zakupu roślin szczepionych.
Rabaty kwiatowe nie powinny mieć regularnych kształtów, sadzimy je w luźnej formie, żeby sprawiały wrażenie naturalnych kęp. Wszelkie elementy małej architektury powinny być dopasowane do stylu ogrodu – przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów. Meble – drewniane, ścieżki kamienne lub żwirowe, wijące się łagodnie, płotki – drewniane. Prace pielęgnacyjne w ogrodach naturalistycznych ograniczone są do minimum.
Priorytetem w urządzaniu naturalnego ogrodu jest odpowiedni dobór roślin do warunków klimatycznych i glebowych oraz harmonijne powiązanie jego z otaczającym go krajobrazem. Ogród w zgodzie z naturą to ogród różnorodny. Jest tu miejsce dla roślin zielnych, drzew i krzewów, roślin uprawnych i dziko rosnących. Taka różnorodność, oprócz waloru estetycznego, ma również aspekt praktyczny – zmniejsza się konkurencja o te same składniki pokarmowe oraz podatność na choroby.
Ogród w zgodzie z naturą powinien wyglądać jak fragment autentycznej przyrody. „Prawdziwie naturalny” jest ten ogród, w którym wszystkie czynności ogrodnicze podporządkowane są potrzebom roślin i zwierząt. Pielęgnację ograniczyć należy do kontroli zagęszczenia roślin uwzględniającej fazę rozwojową, aby nie rozprzestrzeniły się nadmiernie oraz do prześwietlania drzew, aby zachowały żywotność. W niektórych jednak miejscach pożądany jest nieprzebyty gąszcz, podobnie jak w naturalnych zaroślach i na skraju lasów – dający schronienia małym zwierzętom.
Inne artykuły
+48 691 231 991
biuro@ogrodyszkolnicka.pl
© Ogrody Szkolnicka Art 2023
Design mariaklarastudio.com